چاکرا چیست؟

چاکرا چیست؟

مراقبه در آیین هندو به چرخش انرژی درونی بدن از بالای استخوان جمجمه تا نشیمنگاه گویند که همواره برخی از آنها به صورت دوبعدی در سمت جلو و پشت بدن در حرکتند. چاکرا به صورت مستقیم بر روی عصب ها و غده های درونی بدن ایفای نقش می کند و نیز اگر به طور منظم در چرخش و دوران باشد جسم همواره شاداب و پرانرژی خواهد ماند.

ریشه چاکرا چیست؟

این روزها سلیقه ی عمومی جامعه به سمت تکنیک های مدیتیشن مراقبه های ذهنی متمایل شده و در این بین به کلیدواژه ی چاکرا زیاد برخورد می کنیم. اگر بخواهیم به علمی ترین و عین حال ساده ترین حالت ممکن به پرسش چاکرا چیست پاسخ دهیم می بایست چیستی و ماهیت هر واژه را از دو منظر بررسی کنیم ابتدا از منظر لغوی که کانون توجه در آن خود واژه می باشد فارغ از هر گونه تعلقات آن و سپس از منظر اصطلاحی که کانون توجه در آن منعطف می شود به سوی گروه یا آیینی که این واژه را به کار می گیرند. بر این اساس چاکرا را می توان این گونه معنا کرد :

معنای لغوی: در علم واژه شناسی ریشه ی لغوی چاکرا یا شاکرا به زبان سانسکریت (یکی از شاخه های باستانی زبان های هندی-اروپایی) بازمی گردد. در این زبان به معنای « چرخ و چرخه » بوده است.
معنای اصطلاحی : در آیین هندو به چرخش انرژی درونی بدن از بالای استخوان جمجمه تا نشیمنگاه گویند که همواره برخی از آنها به صورت دوبعدی در سمت جلو و پشت بدن در حرکتند.
اینک که دانستیم چاکرا چیست اگر مایل هستید اجازه دهید از عملکرد و نقش آن بحث کنیم برای این منظور از شما همراهان عزیز دعوت می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همقدم شوید تا در این خصوص با هم بیشتر به گفت و گو بنشینیم.

نقش چاکرا چیست؟

می گویند انسان فراتر از جسم است یعنی زوایای جسم فیزیکی او ملوس اما هر آنچه ورای آن است غیرملموس می باشد. چاکرا هم یکی از آن ابعاد غیرملموس کالبد آدمی به شمار می رود اما نقش آن چنان پررنگ است که آن را شریان حیاتی جسم می نامند چرا که در بدن تمام موجودات زنده وجود دارد اما با چشم سر قابل دیدن نیست و آن را باید با حواس درونی حس کرد. شاید بپرسید : « پس چطور می توان به وجود و نقش آن پی برد؟ » بله، پرسشی است بجا و منطقی. در پاسخ به آن باید بگوییم :

قطعاً تک تک شما تا به حال تجربه کرده اید لحظه هایی را که بی دلیل خسته اید و حوصله ی کاری را ندارید، لحظه هایی که بی دلیل عصبانی می شوید، لحظه هایی که حس می کنید روحتان دچار کسالت شده است، در حالی که درد یا معضلی در جسمتان ندارید این ها همه به گرفتگی ایستگاه های چاکراها مربوط می شوند در واقع در آن لحظه هایی که برشمردیم، عملکرد توزیع انرژی پرانا دچار اختلال شده است و شما می بایست آن مسیر را به کمک تمرین ها و تکنیک های مدیتیشن، یوگا، طب سوزنی، و … باز و فعال کنید تا بتوانید آرامش از دست رفته ی خود را مجدداً بازیابید.

بنابراین از این بحث می توان نتیجه گرفت که چاکرا واسط روح و جسم است و به صورت مستقیم بر روی عصب ها و غده های درونی بدن ایفای نقش می کند و نیز اگر به طور منظم در چرخش و دوران باشد جسم همواره شاداب و پرانرژی خواهد ماند.

7 چاکرا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید